
Rok 2021 – był kolejnym rokiem pracy i starań zespołu redakcyjnego przy NKM MZR w RP.
Działania wewnętrzne podejmowane przez zespół tj. prace nad przekładami i redagowanie, opracowywanie nowych pozycji przebiegały bez większych zakłóceń, autorzy i redaktorzy pozostawali w stałym kontakcie, a wcześniej wypracowany model współpracy i komunikacji sprawdziły się w pandemicznej rzeczywistości.
Niestety, kolejne miesiące pokazały, że z uwagi na liczbę zachorowań i obostrzenia spotkania autorskie z udziałem czytelników, członków własnej wspólnoty tatarsko-muzułmańskiej oraz osób zainteresowanych poznaniem historii i kultury polskich Tatarów czy poszerzeniem wiedzy religijnej nie były możliwe. To, co cieszyło nas szczególnie, to możliwość wzięcia udziału w czerwcowym Plenerze Literackim w Ogrodzie Saskim w Warszawie oraz we wrześniowych Warszawskich Targach Książki. Obie imprezy były swoistym powrotem do dawnych wydarzeń, a czas spędzony na rozmowach z czytelnikami okazał się bezcenny.
Oprócz dwóch targowych spotkań, zespół koncentrował się na działaniach w przestrzeni wirtualnej: promował nowości wydawnicze na stronie internetowej MZR, aktualizował zasoby on-line dwóch Bibliotek: Tatarskiej i Muzułmańskiej.
W 2021 roku NKM MZR w RP wydało dziewięć pozycji w dwóch działach: religijnym i etnicznym. Dzięki dotacjom Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej MSWiA), kontaktom z instytucjami i wydawnictwami nawiązanymi przez muftiego Tomasza Miśkiewicza i środkom własnym NKM MZR, oba działy wzbogaciły się o kolejne pozycje, które kierowane są nie tylko do członków wspólnoty tatarsko-muzułmańskiej, ale także do wszystkich osób zainteresowanych tematyką tatarską i szerzej muzułmańską.
DZIAŁ ETNICZNY:
- Kwartalnik kulturalno-społeczny „Przegląd Tatarski” – druk 4 numerów, dotacja MSWiA,
- „Rocznik Tatarów Polskich. Seria 2” – tom VIII, 2021 – dotacja MSWiA,
- Aksak, Korsak i Bałłaban. Polskie nazwiska tatarskiego i tureckiego pochodzenia Julii Krajcarz – dotacja MSWiA,
- Płk Józef Korycki. Biografia tatarskiego artylerzysty Waldemara Jaskulskiego – dotacja MSWiA,
- Płyta Hamada zespołu Ansambl Peregrinus – dotacja MSWiA,
- Album Siufkacze i fałdżeje. Tatarska magia ludowa Michała Łyszczarza – dotacja MSWiA.
- Książeczka Mizary. Tatarskie cmentarze w Polsce – publikacja własna NKM MZR w RP (opracowanie 2020 r., wydruk 2021 r.).
DZIAŁ RELIGIJNY:
- Nowa edycja KORANU w wersji polsko-arabskiej – współpraca z Ambasadą Zjednoczonych Emiratów Arabskich,
- Błogosławione ognisko rodzinne, przekład na język polski Rozalia Bogdanowicz – współpraca z wydawnictwem Erkam,
- Małżeństwo i relacje rodzinne w islamie, przekład na język polski Rozalia Bogdanowicz – współpraca z wydawnictwem Erkam,
- Ramadan i kurban, przekład na język polski Daniel St. Czachorowski i Musa Çaxarxan Czachorowski – współpraca z wydawnictwem Erkam,
Serdecznie polecamy lekturę wszystkich publikacji:
http://bibliotekatatarska.pl/ i http://bibliotekamuzulmanska.pl/
i głęboko wierzymy, że w nowym 2022 roku uda się powrócić do spotkań i działań promocyjnych opartych na żywym, bezpośrednim kontakcie zespołu oraz gości i uczestników.
Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji o nowościach wydawniczych.
(Red.)