Pięć lat AJC w Polsce Poniedziałek, 25 kwietnia 2022 roku

25 kwietnia 2022 r. Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, wraz z żoną Barbarą Pawlic-Miśkiewicz, uczestniczył w kolacji z okazji piątej rocznicy otwarcia warszawskiego biura American Jewish Committee Central Europe (AJC).

Uroczystość odbyła się w Sali Nowej Izby Poselskiej na Zamku Królewskim. Wśród zaproszonych gości byli dyplomaci – w tym ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczycia, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu Wojciech Kolarski, politycy, naukowcy, członkowie delegacji AJC ze Stanów Zjednoczonych z Davidem Harrisem na czele, uhonorowanym tego dnia tytułem „Człowieka Pojednania 2021” przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, a także członkowie polskich gmin żydowskich, na czele z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem.

Wśród licznych wystąpień, dyrektor polskiego biura AJC Sebastian Rejak poprosił również o głos – świadectwo – wszystkich obecnych na sali członków Wspólnoty Sumienia. W grupie obok przedstawicieli kościołów chrześcijańskich oraz judaizmu wystąpił mufti RP Tomasz Miśkiewicz.

Jako ostatni wybrzmiał głos osoby wielce zasłużonej, polskiego historyka, dziennikarza i działacza społecznego żydowskiego pochodzenia, Mariana Turskiego, który w przejmujących słowach zwrócił się do zebranych przypominając o najważniejszych wartościach – życiu i wolności.

Wspólnota Sumienia – Koalicja Wzajemnego Szacunku to powołana 22 lutego 2021 r. grupa dwunastu osób wywodzących się z różnych wspólnot religijnych i organizacji działających na rzecz mniejszości, będąca głosem solidarności wyrażającym jedność w trosce o podstawowe prawa człowieka i obywatela. Wspólnota stawia sobie za cel przeciwstawianie się wykluczaniu i dyskryminacji ze względu na tożsamość religijną, etniczną czy kulturową.

Polecamy:
https://www.ajc.org/centraleurope
https://www.wspolnotasumienia.pl/

 (Red.)

Fot. Barbara Pawlic-Miśkiewicz