Dzień Aszura – relacja Środa, 18 sierpnia 2021 roku

18 sierpnia 2021 r. w białostockim meczecie odbył się iftar – obiad na zakończenie postu, poprzedzony wykładem na temat prawidłowego odżywiania i skutecznego odchudzania.

O godzinie 17.00 w oranżerii Swietłana Kastiuk, dietetyk, opowiedziała zebranym paniom od czego zaczyna się odchudzanie, o metodach oraz nawykach żywieniowych. Tuż po wykładzie prowadząca odpowiadała na pytania słuchaczek i wyjaśniała wszystkie wątpliwości wokół codziennej diety.

Zaraz po zachodzie słońca, w meczecie odbyła się modlitwa magrib, którą poprowadził imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku, Mirzogolib Radzhabaliev. Po czym zaprosił do altany na iftar: płow – danie obiadowe przygotowane przez Tatara z Krymu, Alego Shakirova oraz kompot „aszurejny” ugotowany przez polską Tatarkę, przewodniczącą białostockiej gminy, Lillę Świerblewską.

W spotkaniu wziął udział mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, członkowie NKM MZR: Rozalia Bogdanowicz i Krzysztof Mucharski, członkowie zarządu MGW MZR w Białymstoku i członkowie podlaskiej wspólnoty tatarsko-muzułmańskiej.

(Red.)

Fot. Krzysztof Mucharski, Dagmara Sulkiewicz