Konferencja w Berlinie Wtorek, 10 grudnia 2019 roku

10 grudnia 2019 r. Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, wraz z małżonką Barbarą Pawlic-Miśkiewicz, uczestniczył w XV Międzynarodowym Forum Muzułmańskim (Muslim International Forum) zorganizowanym przez Radę Muftich Rosji oraz Radę Religijną Muzułmanów Federacji Rosyjskiej w Berlinie. Partnerami konferencji były lokalne, niemieckie instytucje muzułmańskie.

W spotkaniu wzięli udział delegaci z 20 krajów. W pierwszej sesji głos zabrali m.in. mufti Rosji, Ravil Gaynutdin oraz prof. dr Ali Erbas, minister, baszkan Diyanetu, Ministerstwa do spraw Religii Republiki Turcji.

W drugiej sesji głos zabrał mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz. Jego wystąpienie  poświęcone było dobrym doświadczeniom związanym ze współpracą MZR i społeczności muzułmańskiej z władzami państwowymi i instytucjami administracji w Polsce. Mufti przedstawił też krótki rys historyczny dotyczący polskich Tatarów.

W trzeciej sesji referat przedstawił dr Marek Moroń. W wystąpieniu pt. Europejski islam – Polska – doświadczenia dialogu międzyreligijnego w XXI wieku zapoznał zebranych z  ramami działania Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, istniejącej w Polsce od 1997 roku. Dr Moroń wskazał też na istniejące dokumenty zarówno Kościoła Katolickiego, jak i dokument z 4 lutego 2019 roku podpisany w Abu Dhabi przez stronę katolicką i muzułmańską. Dokonał też krótkiego porównania  merytorycznego niektórych dokumentów w kontekście rozwijania dialogu międzyreligijnego.

Część oficjalną zakończyła uroczysta kolacja z udziałem gości i prelegentów.

(Red.)

(Fot. Biuro Muslim International Forum)