Konferencja w Stambule Niedziela, 6 października 2019 roku

W dniach 1–6 października 2019 roku w Stambule odbyła się konferencja pod tytułem „II Forum naukowców regionu Wspólnoty Państw Niepodległych z zakresu wiedzy objawionej i nauk  społecznych – Islamska Myśl Intelektualna w krajach WPN – Przeszłość, Dzisiaj i Droga w Przyszłość”. Jej organizatorami byli Międzynarodowy Instytut Myśli Islamskiej z siedzibą w Herndon, USA, oraz IDRAK Public Union z Baku w Azerbejdżanie. W wydarzeniu uczestniczyli akademicy z Ukrainy, Federacji Rosyjskiej (Dagestan, Tatarstan, Rosja), Białorusi, Gruzji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Krymu, Kanady, Malezji i Polski.

Ze strony polskiej udział wzięli: prof. Marek M. Dziekan z Uniwersytetu  Łódzkiego oraz dr Marek Moroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, przedstawiciel MZR na województwo małopolskie.

Dr Moroń odczytał adres z pozdrowieniami Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza, przewodniczącego Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, do uczestników i organizatorów konferencji oraz wygłosił referat pod tytułem „Udział Polskiej Inteligencji Muzułmańskiej w życiu Polski jako Narodu i Państwa w XX i XXI wieku”. Jego wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników. Odpowiadał również na wiele pytań  dotyczących przedmiotu referatu. Obecność przedstawiciela polskiej organizacji muzułmańskiej była też okazją do nawiązania nowych relacji m.in. z akademikami Białorusi, Rosji, Krymu i Kanady, które mogą być przydatne przy organizowaniu wspólnych wydarzeń dotyczących islamu europejskiego.

Marek Moroń