Kurban 2022 – relacja Poniedziałek, 25 lipca 2022 roku

11 lipca 2022 r., trzeciego dnia Kurban Bajramu, w oranżerii przy meczecie w Białymstoku, dzięki współpracy tureckiej organizacji pomocowej Hasene z Niemiec oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, rozdane zostało mięso ofiarne – kurbanina. Równocześnie rozdanie mięsa odbywało się w innych miejscach.

Mięso uzyskane z trzynastu byków – otrzymali członkowie społeczności muzułmańskiej w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli, Dąbrowie Białostockiej, Bohonikach, Sztabinie, Warszawie, Łomży, Czerwonym Borze oraz w Gdańsku i Elblągu – Tatarzy polscy, Tatarzy Krymscy, Czeczeni, a także studenci z Turcji i inni.

Imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku, Mirzogolib Radzhabaliev, koordynował działania w imieniu Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza i Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.

W poszczególnych miejscach przewodniczący Muzułmańskich Gmin Wyznaniowych MZR w RP wspierali organizacyjnie akcję: Lilla Świerblewska w Białymstoku, Maciej Szczęsnowicz w Sokółce i Bohonikach, Olgierd Chazbijewicz w Gdańsku, Mikail Uzdenov w Warszawie. Pomocą służyli także imamowie pełniący posługę w Suchowoli i Warszawie.

Łącznie mięso ofiarne trafiło do prawie 3000 osób.

(Red.)