Miesiąc Ramadan w Masjidu i Centrum Kultury Islamu 7 sierpnia 2012 roku

Chwała Allahowi Panu Światów oraz Błogosławieństwo i Pokój Prorokowi Muhammedowi. Zarząd MGW i Centrum Kultury Islamu w Warszawie jak co roku przygotowuje bogaty program kulturalno integracyjno-religijny na miesiąc Ramadan w Meczecie i w Centrum Kultury Islamu przy ul. Wiertniczej 103 w Warszawie. W tym roku 2012 (1433 H.) naszymi gośćmi są wybitni imamowie z Al-Azhar –i Alalkaf z Egiptu:
1. Sheik Awad Alsayed Salama Abdel Rahman M.
2. Sheik Kamal Mohamed Ali AbdelRahim
3. Sheik Nasr Fathi Al-Shishtawi
oraz imam Centrum Kultury Islamu i Masjidu w Warszawie Sheik Sami Khandil.

Każdego dnia Ramadanu program wygląda następująco:
Po modlitwie ‘Asr:
1. Recytacja Qur’anu.
2. Nauka recytacji Koranu (ahkam Tagweed).
3. Krótki wykład.
Przed iftar:
1. Recytacja Qur’anu.
2. O zachodzie słońca wspólne przerwanie postu, (daktyle, mleko, woda, soki), modlitwa Maghrib, a następnie główny posiłek (chleb arabski, zupa jarzynowa lub z soczewicy, mięso hallal – drób lub cielęcina – ryż, surówka, słodycze jak baklava oraz owoce; a poźniej hebata i kawa).
3. Iftar dla kobiet w małej dolnej sali modlitw oraz w górnej sali na pierwszym piętrze. Przez cały czas miesiąca Ramadan (z wyłączeniem modlitw piątkowych ) te pomieszczenia przeznaczone są tylko dla kobiet.
4. Iftar dla mężczyzn w ogrodzie w Centrum Kultury Islamu, gdzie można pomieścić w namiotach ponad 250 osób.
5. Wspólna modlitwa ‘Isha.
6. Wspólna modlitwa Tarawih prowadzona przez imamów z Al-Azhar (w przerwie recytacja Qur’anu i wykład).

Zauważyliśmy, że pomimo późnego zakończenia modlitwy Tarawih (w pierwszych dniach Ramadanu, przed północą), na te modlitwy przychodziła duża grupa kobiet. Według naszych wstępnych obliczeń, w miesiącu Ramadan uczestniczyło do 13.08.2012r ponad 2,5 tysiąca członków naszej społeczności muzułmańskiej i ich gości nie tylko z Warszawy. Mieliśmy do tej pory Dni Egipskie, Saudyjskie, Syryjskie, Kuwejskie, Libijskie i inne. Natomiast w nadchodzących dniach czekają nas przepyszne iftary saudyjskie, katarskie, afgańskie oraz IFTAR NASZEJ Gminy 27 dnia Ramadanu, czyli 15.08.2012r. W najbliższych dniach odbędą się także insha Allah itikafy oraz różne wykłady organizowane min. przez naszych przyjaciół i członków z Zarządu Mazowieckiego Oddziału Ligi Muzułmańskiej.

Rashad Eltayeb Ahmed
Sekretarz Zarządu