Modlitwa w Katedrze Oliwskiej 19 listopada 2015 roku

19 listopada br. w gdańskiej Katerze Oliwskiej odbyła się ekumeniczna msza za miasto Paryż, za niewinnie pomordowanych i ich rodziny, którą celebrował arcybiskup Leszek Sławoj Głódź. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Kościoła katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, członkowie Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w Gdańsku, a także muzułmanie z tamtejszej Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej z jej przewodniczącym Olgierdem Chazbijewiczem oraz imamem Ismailem Caylakiem. Obecni byli prezydent miasta Paweł Adamowicz, konsul honorowy Francji w Gdańsku Monika Tarnowska, rektorzy wyższych uczelni.

Msza rozpoczęła się odegraniem francuskiego hymnu – „Marsylianki” oraz „Mazurka Dąbrowskiego”. Przed ołtarzem paliły się znicze w kolorach flagi francuskiej. Śpiewała Capella Gedanensis, grała orkiestra Straży Granicznej. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź powiedział m.in. że nie ma żadnego boga wojny, boga nieprawości; jest tylko Bóg pokoju, Bóg pojednania, Bóg jedności. Dodał również, że przywoływanie przez terrorystów imienia Boga, Allaha, to bluźnierstwo i obelga wobec godności ludzkiej. Gdański ordynariusz napiętnował w swoim kazaniu także „tolerancję, promocję multikulturalizmu i ateizm”, które jego zdaniem osłabiają nasz kontynent.

W imieniu polskiej społeczności muzułmańskiej modlitwę o pokój odprawił imam gdański Ismail Caylak, natomiast Olgierd Chazbijewicz wygłosił z ambony apel:

Boże Wszechmogący, który widzisz człowieka mordującego z Twoim imieniem na ustach, który widzisz podkładane bomby, wystrzeliwane rakiety, serie karabinów maszynowych, który widzisz ludzi bijących, gwałcących, krzywdzących swoich bliźnich, Panie Boże Jedyny, ustrzeż nas przed dalszą zbrodnią, przed terroryzmem, przed fałszywymi zbawcami ludzkości, przed fałszywymi doktrynami, przed skrajnościami. Spraw, by ci, którzy zginęli, zostali zbawieni. Spraw też Panie Boże Jedyny, by ci terroryści, którzy to zrobili, zostali ukarani. A religia nasza, islam, niech dalej głosi przesłanie pokoju, tolerancji i wzajemnego szacunku, jak to jest zapisane w Koranie.

Więcej na: www.gdansk.pl
Na zdjęciu: Modli się gdański imam Ismail Caylak. Fot. Jerzy Pinkas, www.gdansk.pl/wiadomosci