Muzułmańskie wydawnictwa na Plenerze Literackim w Warszawie Środa, 30 czerwca 2021 roku

Po długiej przerwie wynikającej z sytuacji epidemicznej, zespół wydawniczy Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP uczestniczył w Plenerze Literackim zorganizowanym w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Od 18 do 20 czerwca 2021 r. wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z muzułmańskimi i tatarskimi publikacjami, wystawionymi w pięknej parkowej alei.

Muzułmański Związek Religijny jest jedynym w Polsce wydawcą zorientowanym wyłącznie na literaturę tego typu, zwłaszcza religijną. Bogata oferta przyciągała uwagę, a wiele osób zatrzymywało się nie tylko ze względu na książki, ale także, aby porozmawiać o islamie, Tatarach, ich historii oraz teraźniejszości.

Dużym zainteresowaniem cieszył się nasz przekład Koranu, który stał się rozpoznawalnym elementem oferty MZR w RP, a także nowości m.in. książka Julii Krajcarz pt. Tatarskie ślady w polskim krajobrazie. Legendy i miejsca, mapa Tatarski szlak Polska, Litwa, Białoruś, książeczka Mizary. Tatarskie cmentarze w Polsce oraz najnowszy podręcznik Podstawy wiedzy muzułmańskiej. Odwiedzający przeglądali literaturę religijną, zwłaszcza przeznaczoną dla dzieci, pytano także o książki wspomnieniowe, bajki oraz tatarskie biografie.

Miłymi gośćmi stoiska była delegacja z Ambasady Republiki Indonezji w Warszawie, konsul z Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu w Warszawie, pani Marwa Mohamed Elhusseiny Ahmed Shawat, a także posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska, imamowie MZR w RP Mirzogolib Radzhabaliev i Ihsan Karaaĝaç oraz Adham Abd El Aal, przedstawiciel MZR w województwie małopolskim.

Naturalnie plener odwiedził także Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, pomysłodawca wielu publikacji NKM MZR w RP, z zadowoleniem oceniając muzułmańską ekspozycję.

Gospodarzami stoiska byli: Barbara Pawlic-Miśkiewcz, Musa Czachorowski oraz Dagmara Sulkiewicz. Zespół wspierali imam Radzhabaliev i Dżaneta Miśkiewicz.

(Red.)