Nowy numer „Przeglądu Tatarskiego” – zapraszamy do lektury Środa, 11 sierpnia 2021 roku

Z przyjemnością informujemy, że jest już wydrukowany najnowszy, trzeci w tym roku, numer naszego tatarskiego kwartalnika. Oto przed nami jak zwykle trzydzieści dwie strony pełne interesujących tekstów. Rozpoczynają numer relacje z wydarzeń, które działy się w tatarskiej społeczności, m.in. w Gdańsku, Białymstoku, Bohonikach oraz Sokółce. Dalej nasz przyjaciel z Białorusi, Siarhiej Miśkiewicz, nawiązując do tekstu o dolnośląskich Tatarach autorstwa Krzysztofa Olechnowicza, który ukazał się w „Roczniku Tatarów Polskich” 2021,  uzupełnił informacje o dziejach kilku tatarskich rodzin. Polecamy ten materiał, bo może akurat ktoś z czytelników znajdzie w nim wiadomości o swoich bliskich. Zachęcamy również do przeczytania tekstu Aleja Miśkiewicza o będącym w jego posiadaniu rodzinnym rękopiśmiennym Koranie.

Na kolejnych zaś stronach znajdziemy kilka ciekawych artykułów, m.in. o emirze Mamaju, szlachetnym krymskotatarskim rozbójniku Alimie Ajdamaku. Zostały one pozyskane dzięki porozumieniu „PT” z redakcją gazety „Avdet”, portalem informacyjnym «Миллиард.татар» (Miliard Tatarów) oraz naukowcami i pisarzami z Krymu, Tatarstanu, Ałtaju i Tadżykistanu. W poprzednich numerach opublikowaliśmy opowiadania Lenara Szajeha z Kazania, w obecnym – Ahata Muszyńskiego, pisarza, redaktora naczelnego „Almanachu Kazańskiego”. Nie, odpowiadamy na ewentualne pytania, Ahat nie ma polskich korzeni.

Dziękujemy autorom wszystkich tekstów, zachęcamy do przysyłania następnych. Warto też zamieścić na łamach naszego kwartalnika np. życzenia rodzinne, kondolencje lub wspomnienia.

Życzymy miłej lektury „Przeglądu Tatarskiego”, który dla mieszkańców Białegostoku i okolic jest dostępny w siedzibie NKM MZR przy ulicy Piastowskiej 13 F, zaś osoby z innych regionów prosimy o kontakt, mejlowo: mzr@mzr.pl lub telefonicznie: + 48 605 612 137.

Pismo można znaleźć również w naszej elektronicznej Bibliotece Tatarskiej: www.bibliotekatatarska.pl

(Red.)