Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Niedziela, 1 sierpnia 2021 roku

1 sierpnia 2021 r. przy Pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli odbyły się obchody upamiętniające 77. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza, przewodniczącego Najwyższego Kolegium MZR w RP, reprezentował imam Ramil Khayrov, pełniący posługę w Tatarskim Centrum Kultury Islamu w Suchowoli, który wziął udział we wspólnej modlitwie międzyreligijnej.

W programie uroczystości znalazło się wspólne odśpiewanie hymnu Polski oraz odegranie hejnału warszawskiego, przemówienia okolicznościowe: Wandy Traczyk-Stawskiej, sanitariuszki, żołnierki Powstania Warszawskiego, honorowej obywatelki miasta stołecznego Warszawy oraz prezydenta miasta stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Po modlitwach, które odprawili duchowni katolicki, ewangelicki, prawosławny, rabin i imam odbył się apel pamięci i oddanie salw honorowych. Na koniec uroczystości pod pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze. Modlitwa międzyreligijna jest stałym punktem obchodów rocznicowych w stolicy.

Na cmentarzu Powstańców Warszawy znajduje się niewiele pojedynczych grobów. Ludzkie szczątki pogrzebano w 177 zbiorowych mogiłach oraz w kurhanie, nad którym wzniesiony został pomnik Polegli Niepokonani autorstwa Gustawa Zemły. Oblicza się, że na cmentarzu zgromadzonych jest ok. 12 ton prochów i na tej podstawie szacuje się, że spoczywa tu nawet 100 tysięcy osób.

(Red.)

Fot. Tomasz Jastrzębowski/ REPORTER, Sławek Kasper/ IPN