Pielgrzymka 2021 Niedziela, 18 lipca 2021 roku

I obwieść ludziom o pielgrzymce: niech przyjdą do ciebie piesi lub jadący na smukłych wierzchowcach, przybywający z każdego głębokiego wąwozu. (Sura Pielgrzymka, 22:27)

18 lipca 2021 r., ósmego dnia miesiąca zul-hidżdża (według kalendarz muzułmańskiego) rozpocznie się doroczna pielgrzymka hadżdż, obowiązek religijny każdego muzułmanina, wymagany przynajmniej raz w życiu od tych, którym pozwalają na to finanse oraz zdrowie.

Każdego roku ponad milion ludzi ze wszystkich zakątków świata podąża na hadżdż, sprawiając, że jest to największe pokojowe zgromadzenie na kuli ziemskiej. Pielgrzymka stanowi także niepowtarzalną okazję do spotkania się wiernych z różnych krajów świata.

Do obrzędów hadżdżu należy odwiedzenie Kaaby oraz indywidualna modlitwa na rozległej równinie Arafat (duży pustynny obszar poza Mekką). Tam pielgrzymi modlą się o Boże przebaczenie, podobnie jak będą modlić się podczas Dnia Sądu Ostatecznego.

Ponadto hadżdż dostarcza muzułmanom wyjątkowej okazji do zastanowienia się nad własnym życiem oraz do powrotu do swoich rodzin i domów w stanie duchowego odrodzenia.

W tym roku, z powodu panującej pandemii koronawirusa (COVID-19) i trudnościami w zachowaniu bezpiecznego dystansu społecznego pielgrzymów, władze Arabii Saudyjskiej ograniczyły liczbę osób, których są w stanie przyjąć w czasie hadżdżu.

Polecamy album wydany przez NKM MZR w RP pt. Tatarscy pielgrzymi w Mekce Barbary Pawlic-Miśkiewicz, gdzie rozdział drugi poświęcony jest zasadom hadżdżu:

http://bibliotekatatarska.pl/tatarscy-pielgrzymi-w-mekce/

(Red.)