Pierwszy piątek miesiąca muharram Piątek, 8 sierpnia 2022 roku

„Post w dniu Aszura zmazuje grzechy poprzedniego roku”.

30 lipca 2022 r. jest pierwszym dniem nowego roku muzułmańskiego 1444, jego pierwszym miesiącem jest muharram. Jest to miesiąc święty, którego dziesiąty dzień zwany jest Dniem Aszura.

Za początek ery muzułmańskiej uznawana jest hidżra – emigracja Proroka Muhammada (saał) z Mekki do Medyny, wówczas nazywanej Jasrib. Miało to miejsce 20 czerwca 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Muzułmański sposób obliczania czasu jest oparty na roku księżycowym. Rok księżycowy ma 354 dni, jest krótszy od roku słonecznego o 11 lub 12 dni, w związku z tym rok księżycowy jednostajnie przesuwa się wstecz wobec roku słonecznego w cyklu 33-letnim.

Nazwa miesiąca muharram wywodzi się od arabskiego słowa haram oznaczającego „zakazany” lub „święty”. Genezą tej nazwy jest zakaz prowadzenia wojen i walk plemiennych w tym okresie przez plemiona Beduinów zamieszkujących Półwysep Arabskim przed islamem. Dzień Aszura upamiętnia szczególne wydarzenie, kiedy to Allah (słt) uratował proroka Musę (Mojżesz) i lud Izraela przed ścigającym ich Faraonem. Wody Morza Czerwonego rozstąpiły się i uciekający mogli przejść. Okazując swoją wdzięczność, Żydzi pościli w tym dniu. Gdy post w miesiącu ramadan stał się obowiązkowym, post w Dniu Aszura stał się nieobowiązkowy. Aby odróżnić się od Żydów, Prorok (saał) zalecił post w dwa dni: 9 i 10 lub 10 i 11 dnia miesiąca muharram.

16 dnia tegoż miesiąca obchodzimy rocznicę ustanowienia kibli, a jego siedemnasty dzień jest Dniem Słonia, kiedy to Mekkańczycy zwyciężyli nad wojskami jemeńskimi dowodzonymi przez Abrahę, w roku narodzin Proroka Muhammada (saał).

Pierwszy piątek miesiąca muharram wypada 5 sierpnia 2022 r.

(Red.)