Religijne ferie zimowe dla uczniów Wtorek, 4 lutego 2020 roku

Zakończone właśnie szkolne ferie zimowe na Podlasiu są świetną okazją do prezentacji jednego z projektów edukacyjnych realizowanych przez Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP oraz Muzułmańską Gminę Wyznaniową MZR w Białymstoku.

Od 18 do 24 stycznia 2020 r., na zaproszenie Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Warszawa-Fatih, grupa chłopców, uczęszczających na lekcje religii muzułmańskiej, organizowane przez Muzułmańską Gminę Wyznaniową MZR w Białymstoku, udała się na religijne ferie zimowe do Centrum Kultury Islamu w Raszynie pod Warszawą.

Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza oraz Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP. Opiekę nad grupą dziewięciu chłopców objął imam MGW w Białymstoku, Mirzogolib Radzhabaliev.

Każdego dnia odbywały się zajęcia edukacyjne: zapamiętywanie wybranych sur z Koranu i dua, czytanie Koranu, zasady dobrego zachowania w meczecie, podczas jedzenia, w kontaktach z innymi ludźmi. Pilna nauka już po kilku dniach zaowocowała i dwóch chłopców rozpoczęło samodzielne czytanie Koranu, jeden z chłopców nauczył się na pamięć całą surę Jasin (6 stron), a dwaj pozostali niemalże połowę, inni: wybrane ajaty sur Al-Bakara oraz Al-Haszr. W przerwach uczniowie bawili się i spacerowali po okolicy. W piątek uczestniczyli, wraz z innymi wiernymi, w modlitwie piątkowej.

Chłopców odwiedzili: Muzafer Ilik, prezes Polsko-Tureckiej Fundacji Kultury wraz z członkami Ahmedem Ulusoyem i Ozcanem Tuzemenem oraz imam pełniący posługę na Tatarskim Cmentarzu Muzułmańskim w Warszawie, Muhammed Unverdi. Goście obdarowali chłopców słodyczami i gratulowali zdobytej wiedzy i zachęcali do dalszego poznawania  zasad islamu.

Dagmara Sulkiewicz

Fot. Mirzogolib Radzhabaliev