Remont meczetu w Gdańsku Wtorek - Czwartek, 4-6 grudnia 2018 roku

W dniach 4-6 grudnia 2018 r. Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, spotkał się w Gdańsku z przedstawicielami firm wykonujących prace remontowe meczetu i minaretu. Celem spotkań była ocena stanu prac i przekazanie wytycznych związanych z ostatnim etapem wykończenia i urządzenia wnętrz.

W meczecie trwają ostatnie szlify związane z wykończeniem wnętrz m. in. łazienek, piwnicy oraz klatki schodowej. Rozłożenie trawników rolowanych wraz z zamontowaniem systemu automatycznego nawadniania, zasadzenie jałowców i wyłożenie drobnych kamieni wokół meczetu i alejek, sprawiło, że teren zaczyna nabierać ostatecznych kształtów. W spotkaniach uczestniczyli również: Olgierd Chazbijewicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Gdańsku; Maciej Jakubowski, członek Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP oraz inż. arch. Szymon Grzegorczyk, specjalista ds. projektów budowalnych przy NKM MZR w RP.

Do wykonania pozostało: zamontowanie armatury oraz sufitu podwieszanego w łazienkach, pomalowanie ścian klatki schodowej od piwnicy do poziomu pierwszego piętra, pomalowanie pomieszczenia technicznego i kuchennego, zamontowanie ławek i koszy na śmieci oraz nasadzenie traw ozdobnych wokół alejek.

Planowany termin zakończenia remontu to druga połowa grudnia br. Równocześnie z zakończeniem remontu powinien rozpocząć się montaż wyposażenia z Turcji tj. mat podłogowych grzejących, dywanów, minbaru, mihrabu oraz drzwi wejściowych zewnętrznych meczetu i tablicy ceramicznej z kaligrafią nad głównym wejściem wykonanej przez prof. Ahmeta Sacita Açıkgözlü z Akademii Sztuk Pięknych Mimar Sinan z Istambułu.

(Red.)

(Fot. Szymon Grzegorczyk)