„Rocznik Tatarów Polskich” 2020 już jest! Środa, 16 grudnia 2020 roku

Tak, ukazało się już najnowsze wydanie naszego periodyku. Dziękujemy serdecznie Autorom za powierzone redakcji materiały: to dzięki nim numer jest rzeczywiście godny zainteresowania.

Wszystkie teksty warte są przeczytania, ale szczególnie chcielibyśmy zwrócić uwagę na Dolnośląskich Tatarów autorstwa Krzysztofa Olechnowicza z Wrocławia, wilnianina z urodzenia, który przez wiele lat odwiedzał Tatarów mieszkających we Wrocławiu oraz innych miejscowościach Dolnego Śląska i zapisywał skrupulatnie, kto skąd przyjechał i dokąd wyjechał, kto z kim jest spokrewniony itd. Jeździł ponadto do innych regionów, aby swe notatki potwierdzić, uzupełnić lub dopisać coś nowego. Praca to zaiste wyjątkowa, będąca zapisem nie tylko powiązań rodzinnych, ale także szczególną mapą tatarskich wędrówek drugiej połowy XX wieku. Jest tak obszerna, że trzeba było podzielić ją na kilka części.

Dzięki prof. Markowi M. Dziekanowi mamy możliwość zapoznania się z Al-Burdą, przekładem klasycznego, najsłynniejszego panegiryku na cześć Proroka Muhammada, opatrzonym komentarzami historycznymi i kulturowymi. Bez wątpienia zainteresuje miłośników literatury staroarabskiej, a także naszą społeczność muzułmańską, bowiem w świecie islamu Al-Burdę wykorzystuje się podczas rozlicznych, mniej lub bardziej religijnych okazji.

Prof. Swietłana Czerwonnaja obdarzyła nas zajmującym studium o nieznanym w Polsce wybitnym tatarskim poecie Derdmendzie. Uznawany za klasyka tamtejszej literatury, był również przemysłowcem, wydawcą, działaczem społecznym i politycznym. Znajomość faktów i ekspresyjny język autorki są dodatkowymi walorami tego zajmującego materiału.

Niestety… To już ostatni artykuł Pani Profesor Czerwonnej… Ta wybitna znawczyni tatarskiej kultury i sztuki we Wschodniej Europie, obdarzona niezwykłą energią i radością tworzenia, oddana w pełni swej pracy, zmarła 9 listopada br. Nieomal do ostatniej chwili pozostawała w kontakcie z naszą redakcją, pragnąc ujrzeć swój tekst na łamach rocznika. Była niezwykłą doprawdy osobą i taką pozostanie w naszej pamięci.

https://portal.umk.pl/pl/article/zmarla-prof-swietlana-czerwonnaja

Polecamy jeszcze opowiadanie Jana Jachji Sobolewskiego pt. Powrót do domu. Zmarły w roku 2018 senior polskiej społeczności tatarsko-muzułmańskiej dał się poznać jako autor wspomnień z dawnego tatarskiego życia na Kresach, które publikował m.in. w „Roczniku Tatarów Polskich” oraz „Przeglądzie Tatarskim”. Muzułmański Związek Religijny w RP wydał dwie jego książki: Żołnierskie wspomnienia (2014) i Z opowieści mojej matki (2019). Był bystrym obserwatorem, potrafiącym ze swadą przelać swoje spostrzeżenia oraz odczucia na papier. Dał nam jedyny w swoim rodzaju literacki materiał wspomnieniowy, tym cenniejszy, że utrwalający świat, którego już nie ma.

To oczywiście jedynie zachęta do sięgnięcia po najnowsze wydanie „Rocznika Tatarów Polskich”, w którym dobrych, interesujących tekstów jest o wiele więcej. Powiedzmy sobie szczerze: wszystkie są świetne!

Egzemplarze, jak zawsze, będą dostępne w naszym biurze, ul. Piastowska 13 F, Białystok. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt, mejlowo: mzr@mzr.pl lub telefonicznie: + 48 605 612 137.

Pismo dostępne będzie również na stronie Biblioteki Tatarskiej: http://bibliotekatatarska.pl/rocznik-tatarow-polskich/

(Red.)