Spotkanie u prezydenta Gdańska 17 listopada 2015 roku

17 listopada br. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz spotkał się z Olgierdem Chazbijewiczem, przewodniczącym Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Gdańsku oraz Ismailem Caylakiem, imamem gdańskiej gminy i meczetu. Rozmawiano m.in. o terrorystycznych zamachach we Francji i ich wpływie na sytuację muzułmanów w Polsce, a także o działalności gminy w Gdańsku. Prezydent powiedział m.in. że muzułmanie są tu mile widziani, stanowią część miasta i nikt nie ma zamiaru widzieć w nich terrorystów. Olgierd Chazbijewicz stwierdził natomiast, że dla polskich muzułmanów to sprawa delikatna, bo muszą się teraz tłumaczyć za kogoś, kogo potępiają jeszcze bardziej niż chrześcijanie. „Jesteśmy zszokowani i pełni wstydu za naszych współwyznawców. Dlatego chcemy modlić się razem z katolikami za ofiary terroru w Paryżu&” – dodał. 19 listopada Ismail Caylak i Olgierd Chazbijewicz uczestniczyli w mszy św. za paryskie ofiary, która odbyła się w Archikatedrze Oliwskiej. Wraz ze wszystkimi zebranymi modlili się w intencji niewinnych ofiar terroru tzw. państwa islamskiego.

Cały tekst na stronie www.gdansk.pl

Na zdjęciu: Spotkanie w gabinecie prezydenta miasta. Od prawej: Olgierd Chazbijewicz, Ismail Caylak, prezydent Paweł Adamowicz, rzecznik prezydenta Antoni Pawlak.
Fot. Jerzy Pinkas (www.gdansk.pl/wiadomosci)

Oświadczenie imama Ismaila Caylaka specjalnie dla portalu gdansk.pl:

Islam jest religią pokoju, miłosierdzia i przebaczenia. Zdecydowana większość muzułmanów potępia brutalne wydarzenia terrorystyczne, jakie im się przypisuje. Muzułmanin dopuszczający się aktów terroru, jest winien pogwałcenia praw islamu. My, muzułmanie, potępiamy wszelkie przejawy przemocy i terroru. Łączymy się w głębokim żalu i smutku z rodzinami ofiar ostatnich zamachów terrorystycznych w stolicy Francji, a także w Bejrucie w Libanie.