Tatarskie bajanie Sobota, 15 grudnia 2018 roku

Kiedy latem 2017 roku na wrocławskim Rynku Barbara Pawlic-Miśkiewicz zaproponowała Musie Czachorowskiemu, tłumaczowi bajek z wydanego właśnie zbioru pt. Baju, baju, z tatarskiego kraju, oraz Piotrowi Michałowskiemu, zaprzyjaźnionemu muzykowi, stworzenie na ich podstawie wokalno-muzycznego audiobooka, nikt chyba nie spodziewał się, że będzie to tak udane przedsięwzięcie.

NKM MZR złożyło stosowny wniosek i projekt otrzymało aprobatę oraz dotację ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. W maju 2018 roku dokonano nagrań w studiu Odbiornik w Obornikach Śląskich Jacka Maciołka, który odpowiadał za ich realizację i mastering. Musa Çaxarxan Czachorowski bajki czytał, a Piotr Michałowski (gitary, instrumenty perkusyjne) i Żenia Betliński (kontrabas) stworzyli fantastyczną muzykę. Koordynatorką całości była Barbara Pawlic-Miśkiewicz, zaś Agnieszka Hawałej zaprojektowała okładkę, na której znalazły się zdjęcia Magdaleny Maciołek. Ich wspólne dzieło – wydany w listopadzie 2018 roku audiobook – zawiera dziesięć bajek ze wspomnianego powyżej zbioru oraz jedenaście autorskich utworów instrumentalnych.

Premiera płyty nastąpiła nieomal natychmiast po jej ukazaniu się. Już 19 listopada br. Musa Czachorowski, Piotr Michałowski i Żenia Betliński zaproszeni zostali do Radia Wrocław Kultura, 21 listopada uczestniczyli w programie wrocławskiego Radia Rodzina „Przepis na rodzinę. Muzyczna podróż w świat tatarskich bajek”, natomiast 26 listopada gościli w audycji „Nie-Tylko Jazzem” Piotra Karwata w Radiu RAM/ Wrocław. Wszystkie te radiowe spotkania nieprzypadkowo odbywały się we Wrocławiu: tam bowiem mieszka cała trójka. Jakby mało tego było, to 15 grudnia audiobook miał premierę na żywo w Muzeum Etnograficznym. Jej organizatorem była Fundacja Kalejdoskop Kultur, zaś przedsięwzięcie współfinansowała Gmina Wrocław. Wśród gości zauważyliśmy Dorotę Kozak-Rybską z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Mariolę Abkowicz – przewodniczącą Związku Karaimów Polskich, Igora Salamona – przewodniczącego wrocławskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, Bułgara Dimczo Angełowa – muzyka i działacza kulturalno-społecznego, od blisko pięćdziesięciu lat wrocławianina – a także sympatyczną Białorusinkę i niemniej sympatyczną Gruzinkę.

Zebranych powitała serdecznie Elżbieta Berendt, kierowniczka muzeum, przedstawiając płytę, jej pomysłodawców i autorów. A dalej już potoczyło się samo: Musa Czachorowski czytał bajki, Piotr Michałowski skupił się nad strunami gitary, zaś Żenia Betliński ożywił swój kontrabas, wspaniały instrument pochodzący z 1905 roku! Na zakończenie gorąco oklaskiwanego występu była niespodzianka: Musa odczytał dwie własne ballady – o młodym Tatarze oraz o Kontusiowej mogile. Następnie można było jeszcze poczęstować się pysznymi przekąskami i babeczkami, o jakie zadbała Katarzyna Zaremba, wiceprezeska zarządu Fundacji Kalejdoskop Kultur, dzięki której odbyło się to sympatyczne spotkanie. Nie trzeba chyba dodawać, że bajkowe, tatarskie audiobooki rozeszły się błyskawicznie. Starczyło dla każdego.

Dzień później muzyków i lektora czekała kolejna impreza, tym razem w klubie jazzowym Vertigo. Było to wydarzenie wyjątkowe, zatytułowane „Dzieciaki w Vertigo” – i rzeczywiście, dzieciaki nie zawiodły. Nastrojowa klubowa sala pełna była gości, rodziców ze swymi pociechami: w sumie przyszło ponad 120 osób! Doskonałe warunki akustyczne pozwoliły na pełen odbiór bogatych aranżacji Żeni Betlińskiego i Piotra Michałowskiego. Muzycy dali popis swych umiejętności, a i Musa Czachorowski coraz bardziej wczuwał się w prezentowane bajki. Zasłuchały się dzieci, zasłuchały się mamy i tatusiowie. Zajmującym dodatkiem były rozmowy prowadzone przez Michałowskiego i Czachorowskiego, w rozmaity sposób nawiązujące do bajek oraz muzyki. I tak dwie godziny zleciały migiem, a na zakończenie czekała na wszystkich niespodzianka, czyli audiobooki Baju, baju, z tatarskiego kraju. Teraz tatarskich bajek słuchać będzie można również w domu.

Jan Tutak

(Fot. Marcelina Andrzejewska)