Uroczysta odprawa wart dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Niedziela, 1 września 2019 roku

1 września 2019 r. Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, uczestniczył w centralnych uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej w Warszawie na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W południe, po oficjalnym powitaniu przez parę prezydencką szefów około 40 delegacji z całego świata, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego według ceremoniału wojskowego. Następnie przemówienia wygłosili: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

– Pochylam głowę przed Bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza przed moimi Rodakami, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę i wolną Europę, za wolność naszą i Waszą – dziękujemy Wam – powiedział Andrzej Duda na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Mówiąc o współczesnych konfliktach i agresjach prezydent podkreślił, że II WŚ powinna być nadal wielką lekcją.  – Musimy być zdecydowani i zrobić wszystko – bo to jest nasza odpowiedzialność – by nigdy więcej nie powtórzył się ten dramat – podkreślił.

–  Chylę czoła przed cierpieniem ofiar, proszę o wybaczenie za historyczną winę Niemiec, przyznaję się do nieprzemijającej odpowiedzialności – nie zapomnimy o tym i będziemy pamiętać o ranach, jakie odniosło polskie społeczeństwo, cierpienie polskich rodzin, jak również podziwiamy odwagę do powstania, do oporu – mówił Frank-Walter Steinmeier, dodając po polsku: Nigdy nie zapomnimy.

Wiceprezydent USA Michael Pence w swoim wystąpieniu podkreślał: – Musimy pamiętać o bohaterstwie Polaków; ich światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał; charakter, wiara i determinacja Polaków na to nie pozwoliły.

Podczas uroczystości wybrzmiał po raz pierwszy dzwon „Pamięć i przestroga” – dar prezydenta RP dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Słowa „pamięć i przestroga” stały się motywem przewodnim uroczystości. Znalazły się też na szarfie wieńca, który został złożony na Grobie Nieznanego Żołnierza wspólnie przez przedstawicieli delegacji z całego świata.

Popołudniu mufti Miśkiewicz i zaproszeni goście wzięli udział w obiedzie wydanym przez prezydenta RP w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim.

Więcej:
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1516,80-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej.html
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,795,wystapienie-prezydenta-rp-w-warszawie-podczas-obchodow-80-rocznicy-wybuchu-ii-ws-.html
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1517,przemowienie-prezydent-niemiec-warszawa-obchody-80-rocznicy-wybuchu-ii-ws.html

(Red.)