Uroczyste zakończenie nauki religii w Białymstoku – relacja Piątek, 25 czerwca 2021 roku

Kilka dni temu, 25 czerwca 2021 r., w białostockim meczecie odbyło się uroczyste zakończenie nauki religii muzułmańskiej prowadzonej przy Muzułmańskiej Gminie Wyznaniowej MZR w Białymstoku.

W roku szkolnym 2020/2021 w zajęciach brało udział 31 uczniów, podzielonych na grupy wiekowe. Lekcje prowadziło grono nauczycieli: Dagmara Sulkiewicz, Zinab Kartouma, Mirzogolib Radzhabaliev, imam MGW MZR w Białymstoku oraz Ramil Khayrov, imam pełniący posługę w Suchowoli.

W uroczystości, oprócz dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, wzięli udział: Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP; Rozalia Bogdanowicz, sekretarz NKM MZR w RP; Krzysztof Mucharski, członek NKM MZR w RP; Zarząd Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku na czele z Przewodniczącą Lillą Świerblewską oraz Ihsan Karaaĝaç, imam pełniący posługę przy Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim w Warszawie.

Spotkanie poprowadziła Dagmara Sulkiewicz. Po oficjalnym przywitaniu, imam Mirzogolib Radzhabaliev odmówił dua w intencji nauczania. Następnie dzieci z poszczególnych grup recytowały z pamięci, wcześniej przygotowane sury z Koranu. Uczniowie byli nagradzani głośnymi brawami, otrzymali również świadectwa, słodycze i nagrody pieniężne.

Na zakończenie wystąpień Adam Półtorzycki i Selim Mucharski zaśpiewali dwie pieśni religijne, naszidy, wychwalające Proroka Muhammada (saał): Mawlaya oraz Sevdim Senim. W części oficjalnej głos zabrali mufti RP Tomasz Miśkiewicz oraz przewodnicząca białostockiej gminy wyznaniowej, Lilla Świerblewska. Następnie na zebranych czekał poczęstunek przygotowany przez rodziców: szaszłyki, samsy i ciasta. Dzieci z entuzjazmem przyjęły zabawy, tańce, zadania plastyczne i konkurencje sportowe przygotowane i prowadzone przez animatorki z grupy Queendom Crew.

Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP wsparło finansowo organizację uroczystości.

(Red.)

Fot. Krzysztof Mucharski, Barbara Pawlic-Miśkiewicz, Queendom Crew.