Wizyta w Zastawku Środa, 27 listopada 2019 roku

27 listopada 2019 r. odbyło się drugie i ostatnie spotkanie komisji dotyczące prac konserwatorskich i renowacyjnych na zabytkowym cmentarzu tatarskim w Zastawku. W spotkaniu wzięli udział: Dorota Dzięga, przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie z Delegaturą w Białej Podlaskiej; Wojciech Surała, przedstawiciel Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, Piotr Owczarek, kierownik prac konserwatorskich i nadzorujący prace konserwatorskie dr hab. Janusz Smaza, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W trakcie wizyty zostały omówione wszystkie wykonane prace polegające na podniesieniu nagrobków, oczyszczeniu i postawieniu ich na istniejących, zachowanych stopach fundamentowych oraz dorobieniu do nich kamiennej – wykonanej z tego samego rodzaju kamienia lub jednorodnej – podstawy, uzupełnieniu ubytków w kamiennych nagrobkach posiadających ślady działań wojennych i innych oraz pokrycie nagrobków warstwą hydrofobową, chroniącą je przed zanieczyszczeniami. Prace zakończyły się w listopadzie, w ramach projektu odrestaurowano 42 nagrobki.

Prace związane z ochroną kamiennych nagrobków w Zastawku zostały sfinansowane ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego przyznanych Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Po zakończeniu części formalnej, Mirzogolib Radzhabaliev, imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku, odprawił na cmentarzach tatarskich w Zastawku i Studziance modlitwę za zmarłych.

Tekst i fot. Szymon Grzegorczyk