Zakończył się pierwszy dzień Kurban Bajramu 16 października 2013 roku

Polscy muzułmanie zakończyli pierwszy dzień Kurban Bajramu, Święta Ofiarowania. Główne obchody święta odbywały się w Bohonikach, gdzie znajduje się jeden z dwóch historycznych meczetów, stanowiących tradycyjne centrum religijne polskiej społeczności muzułmańskiej pochodzenia tatarskiego.

Już w godzinach porannych zebrali się w bohonickim meczecie wierni, aby uczestniczyć w świątecznej modlitwie. Prowadził ją Aleksander Bazarewicz, imam tutejszej muzułmańskiej gminy wyznaniowej Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Obecni byli m.in. mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium MZR, Maciej Szczęsnowicz – przewodniczący gminy w Bohonikach oraz Jan Adamowicz – prezes Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z religijnym nakazem po modlitwie nastąpiło złożenie symbolicznej ofiary, baranka, upamiętniającego ofiarę Proroka Abrahama.

Dalszy porządek celebrowania święta zakłócony został przez aktywistów OTOZ Animals. Poubierani w czarne uniformy, przypominające do złudzenia umundurowanie służb porządkowych, usiłowali wtargnąć na ogrodzony teren przy Domu Pielgrzyma. Mufti Miśkiewicz wezwał ich do wyjścia i umożliwienia kontynuowania działań religijnych. Animalsi, domagając się rezygnacji muzułmanów z dokonywania uboju religijnego, zagrozili złożeniem sprawy do prokuratury. Jednakże, przeszkadzając w wykonywaniu aktu religijnego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, a takim jest Muzułmański Związek Religijny, dopuścili się przestępstwa z art. 195 par. 1 Kodeksu Karnego.

Przed nami jeszcze trzy świąteczne dni. Oby uszanowano w tym czasie ludzkie prawo do spokojnego wyznawania swojej religii.

Komunikat Sekretariatu NK MZR