Meczety

1. Meczet w Bohonikach

Meczet w Bohonikach to jedna z dwóch świątyń muzułmańskich znajdujących się na Szlaku Tatarskim w województwie podlaskim. Meczet w Bohonikach istniał już na początku XVIII wieku. Dokładna data obecnego nie jest znana, najprawdopodobniej został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Drewniany zbudowany na planie prostokąta o czterospadowym dachu budynek jest zwieńczony jednym minaretem sygnaturkowym zakończonym półksiężycem.
22 października 2012 roku zarządzeniem Prezydenta RP meczet został uznany za Pomnik Historii.

Bohoniki 23
16-100 Sokółka
Zwiedzanie meczetu – Eugenia Radkiewicz, tel. 85 711 9171


2. Meczet w Kruszynianach

Meczet w Kruszynianach pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku, ale jego historia sięga króla Jana III Sobieskiego. Budynek jest zachowany w doskonałym stanie generalny remont przeszedł w 1846 roku, można również zwiedzać jego wnętrze. Jest to najstarszy w Polsce meczet muzułmański. Konstrukcja świątyni jest drewniana i postawiona na planie prostokąta. Ozdabiają ją dwie wieżyczki wykończone półksiężycami. Wnętrze jest podzielone na dwie części – oddzielnie dla kobiet i mężczyzn.
22 października 2012 roku zarządzeniem Prezydenta RP meczet został uznany za Pomnik Historii.

Kruszyniany – meczet
16-120 Krynki
Zwiedzanie meczetu – Dżemil Gembicki, tel. kom. 502 543 871

3. Meczet w Gdańsku

Meczet w Gdańsku nosi imię poety i filozofa, twórcy panislamizmu – Dżamala ad-Dina Al-Afganiego. Jest obecnie jednym z trzech czynnych meczetów w Polsce, jedynym murowanym meczetem oraz jedynym na terenie Gdańska. Świątynia powstała dzięki ofiarności społeczności muzułmańskiej Trójmiasta, dotacjom krajów muzułmańskich i zbiórkom wśród studentów z krajów arabskich, licznie przybywających w latach osiemdziesiątych XX wieku do Gdańska. Akt erekcyjny pod budowę wmurowano w 1984 roku. Samą budowę świątyni ukończono w 1990 roku. Prace trwały sześć lat. Administratorem meczetu jest Muzułmańska Gmina Wyznaniowa MZR w RP w Gdańsku.

ul. Abrahama 17 A
80-980 Gdańsk
Zwiedzanie meczetu – imam Sami Ayaydin, tel. kom. 884 004 356

4. Meczet w Białymstoku

Pierwszy meczet w Białymstoku powstał po przebudowie Domu Kultury Muzułmańskiej w 2021 roku. W budynku przy ul. Piastowskiej 13F w Białymstoku od lat mieści się główna siedziba NKM MZR w RP – najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu. Organizacja pozyskała go od miasta w 2017 roku.

ul. Piastowska 13 f
15-207 Białystok
Zwiedzanie meczetu – biuro NKM MZR w RP, tel. kom. 605 612 137